ThuLEP Tekniği ile Prostat Ameliyatı

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Makale İçeriği

İdrar torbasının çıkışında yer alan ve başlıca işlevi üreme olan prostat ortalama 18-20 gramlık bir salgı bezidir. Erkeklerde bulunan bu salgı bezi, ilerleyen yaşlarda büyüme gösterir ve bu durumda cerrahi operasyonlara gerek duyulur. ThuLEP tekniği ile prostat ameliyatı son yıllarda yaygın olarak tercih edilen en güncel tedavilerden biridir. Lazerle gerçekleştirilen bu işlem, iyi huylu prostat büyümelerinde tercih edilir. Birçok önemli faydası ve avantajı olan bu yöntem sayesinde çok daha rahat ve etkili bir şekilde prostat ameliyatları gerçekleştirilir.

ThuLEP (Thulium Lazer) Ameliyatı Nedir?

İyi huylu prostat büyümesinin tedavi edilmesi için kullanılan eski tip kazıma operasyonlarında, hastalar operasyon sonrasında uzun süre idrarda yanma hissi ve kanama sorunlarıyla karşı karşıya kalıyor ve en önemlisi uzun süre hastanede yatabiliyordu. Ancak yeni nesil Thullium veya ThuLEP lazer teknolojisi ile kısa sürede idrar kanalına girilerek, büyümüş olan prostat dokusu kolay bir şekilde yok edilmektedir. ThuLEP prostat ameliyatı nedir merak edenler için kısacası prostat dokusu ne kadar büyük olursa olsun kısa sürede yok edilmesini sağlayan yeni nesil bir lazer yöntemidir diyebiliriz.

Bu yöntemde işlem tamamen endoskopik şekilde yapılmakta ve idrar kanalına gönderilen kamera ve lazer yardımıyla, büyüyen prostat dokusu yok edilmektedir. Bu yöntem sırasında lazer sabit bir ısıda sürekli çalıştığı için daha az hücre ve doku hasarı ortaya çıkmaktadır. Bu da operasyonun hem başarısını hem de hastanın operasyon sonrasında iyileşme sürecini olumlu etkiliyor.

ThuLEP Tekniğinin Hastaya Sağladığı Avantajlar

Yeni nesil lazer teknolojilerinden biri olan ThuLEP tekniği hastalara büyük avantaj sağlayan son derece önemli bir tekniktir. Bu operasyon sayesinde hastalar büyüyen iyi huylu prostat dokusundan kısa sürede ve oldukça rahat bir şekilde kurtulabilmektedir. Bu operasyonun, hastalara sağlamış olduğu avantajlar şöyledir;

 • Yöntem sayesinde idrar kanallarına kolay bir şekilde ulaşılıp, kanalın içinde yer alan prostat dokusu çok daha iyi bir şekilde kesilmektedir.
 • İşlem sırasında, hastalarda daha az kanama görülmektedir.
 • Hasta çok daha kısa sürede iyileşmekte ve kısa sürede hastaneden ayrılmaktadır.
 • Thulium lazer tekniğinde, daha etkili bir enerji ile kesim işlemi yapılır ve bu da çevre dokuların daha kolay kesilmesi ve herhangi bir zorlama olmaması ile sonuçlanır. Bu durum bölgede daha az hasar, zedeleme ve daha az doku kaybı anlamına gelir.
 • ThuLEP lazer yönteminde hem hasar daha az olduğu hem de işlem daha etkili olduğu için hastalar sadece 1-2 gün sondalı kalır. Diğer cerrahi yöntemlerde bu süre oldukça uzundur.
 • Bu yöntemle kişilerin cinsel fonksiyonları etkilenmez ve kısa sürede normal hayatlarına dönebilirler.
 • Hastaların hayat kalitesini düşüren idrar yapmada güçlük yaşama sorunu, kısa süreden ortadan kalkar.
 • Yöntem herkese uygulanabilir. Özellikle kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalar için tehlikeli olan operasyonların aksine gönül rahatlığıyla tercih edilebilir.

ThuLEP prostat ameliyatının avantajları ve faydaları genel olarak yukarıdaki gibidir. Bunların yanı sıra hastaların hayat kalitesini ve iyileşme sürecini oldukça olumlu etkileyen son derece önemli ve etkili bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz.

Thulium (ThuLEP) Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Öncelikle operasyonun süresi, hastaların prostat hacmine bağlı olarak ortalama 1-3 saat sürmektedir. Ayrıca operasyon sonrasında hastane kalma süresi de prostatın hacmine göre belirlenmektedir. ThuLEP lazer ameliyatı nasıl yapılır merak ediyorsanız sizlere bu konuda da bilgi vermek istiyoruz. Genel olarak operasyon süreci şöyle ilerlemektedir;

 • Öncelikle kişilerin idrar deliklerinden girilir ve idrar kanalında yer alan prostat dokusuna ulaşım sağlanır.
 • Lazerle bu doku parçalanır ve parçalanan dokular, mesane içine gönderilir.
 • Mesane için itilen parçalar sonrasında morselatör adı verilen bir cihaz yardımı ile idrar kanalından çekilerek dışarı atılır.
 • Sonrasında operasyon tamamlanır.

Bu işlem sırasında lazerin fiziksel özellikleri sayesinde minimum hücre ve doku hasarı olur. Ayrıca bu lazer yöntemlerinde prostat dokuları tamamen çıkarıldığından uzun yıllar tekrar aynı sorunlar karşılaşılmaz. Ayrıca operasyondan sonra idrarda yanma ve kanama gibi şikayetler görülmez.

ThuLEP tekniği ile prostat ameliyatı genel olarak oldukça etkili ve başarılı bir operasyondur. Birçok hasta bu yöntemle, kısa sürede iyi huylu prostat dokusundan kurtulmakta normal hayatına dönebilmektedir.