HoLEP Ameliyatı ile Prostat Tedavisi

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Makale İçeriği

Erkeklerde görülen en önemli sağlık sorunlarından biri prostat büyümesidir. Prostat büyümesi cerrahi müdahale gerektiren ve ancak bu şekilde tedavi edilen bir yöntem iken son yıllarda uygulanan HoLEP tekniği ile çok daha etkili yöntemler geliştirilmiştir. HoLEP ameliyatı ile prostat tedavisi yeni nesil bir lazer tedavi yöntemidir ve hastalara birçok önemli avantaj sağlar. Bu sebeple prostat hastalığının tedavisinde sıklıkla başvurulur. Son derece başarılı sonuçların elde edildiği tedavi yöntemi hakkında detaylı bilgi vermek istiyoruz.

HoLEP Tedavisi Nedir?

HoLEP tedavi özellikle Avrupa’da ve Amerika’da son 10 yılda giderek yaygınlaşan ve başarılı sonuçlar elde edilen bir çeşit lazer tedavisidir. Bu lazer tedavisi ile prostat büyümesi sorunu düzeltilir. Bu yöntemde kullanılan 120 W’lık lazer enerjisi, yüksek teknolojik alt yapı gerektirir. Bu sebeple ülkemizde her merkezde uygulanamadığını ifade edebiliriz. HoLEP lazer yönteminde kullanılan 120 W enerji, YAG lazer 550-µm fiber ile kullanılmaktadır. Tedavi için kullanılan cihazlarda prostatın ayrılması ve kanamanın kontrol edilmesi için iki farklı ayak pedalı vardır. Bunlar sayesinde operasyon son derece etkili ve başarılı bir şekilde kontrol edilir.

HoLEP ile Prostat Büyümesi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

HoLEP ile prostat büyümesi ameliyatının tercih edilmesinde ameliyatın başarısı ve sonrasında hastaların iyileşme süreleri etkilidir. HoLEP ameliyatı ile prostat ameliyatı nasıl yapılır merak edenler için detaylı bilgi vermek istiyoruz.

  • Ameliyatın ön hazırlığında hastaya spinal anestezi uygulanır. Bu anestezi türünde hastanın belden aşağısı uyuşturulur. Genel anesteziye gerek duyulan bir operasyon değildir.
  • Hasta uyuşturulduktan sonra idrar yollarından girilerek prostat dokusu, kapsülünden ayırılır.
  • Buradan doku idrar kesesine itilir ve özel bir alet kullanılarak parçalara ayrılır.
  • Parçalara ayrılan prostat dokusu bu şekilde dışarıya atılır.

HoLEP tedavisi ile kısa sürede prostat dokusu çıkarılır ve operasyon tamamlanır. Genel olarak işlem oldukça başarılı bir operasyondur.

Lazerle Prostat Ameliyatı (HoLEP) Yönteminin Avantajları

Daha önce de bahsettiğimiz gibi HoLEP tedavisi prostat operasyonları için çok başarılı ve avantajlı bir yöntemdir. HoLEP tedavisinin avantajları hastaları genel olarak bu tedavi yöntemine daha fazla yönlendirmektedir. Bu operasyonun genel olarak avantajları aşağıdaki gibidir;

  • Operasyonda prostat dokusu tamamen çıkarıldığı içim bu sorun tekrar yenilemez. Yani hasta tekrar prostat büyümesi sorunu yaşamaz.
  • Lazer yöntemi hastalarda kanamayı kontrol altında tuttuğu için kan sulandırıcı ilaç kullanmak zorunda olan hastalarda bile etkili olan bir yöntemdir.
  • Daha az hasar görme ve daha az kanama riski aynı zamanda hastaların daha kısa sürede iyileşmesini ve hastanede kalış sürelerinin azalmasını sağlar.
  • Operasyon sonrasında hastaların cinsel hayatını etkileyen herhangi bir durum yaşanmaz.

Lazerle Prostat Ameliyatı (HoLEP) Yönteminin Riskleri

Lazerle uygulanan HoLEP tedavi yönteminde anestezi uygulandığı için her cerrahi operasyonda olan riskler ortaya çıkar. Ancak bu yöntem risklerin minimum seviyede olduğu için daha fazla tercih edilir. Genel olarak bakıldığında hastada ciddi riskler ve yan etkiler meydana gelmez. Konuyla ilgili olarak merak edilen en önemli detaylardan biri hastaların cinsel hayatlarının bu durumdan etkilenip etkilenmeyeceğidir. Öncelikle bu operasyonda lazerin dokuyla teması sadece 0,4 mm olduğu için sağlıklı dokulara temas edilmez ve bu da kişilerin cinsel fonksiyonlarının etkilenmemesini sağlar. Operasyon sonrasında hastada sertleşme gibi cinsel sorunlar kesinlikle görülmez. Yani kısacası HoLEP ameliyatı ile prostat tedavisinde risk neredeyse yok denecek kadar azdır. Kısa sürede operasyon biter ve sağlıklı hayatınıza geri dönebilirsiniz.

Büyük Prostatlarda HoLEP Yöntemi

Bazı cerrahi operasyonlar bilindiği gibi büyük prostat dokularından uygulanamaz. Bunlar için mutlaka bölgenin açılması ve bu şekilde tedavi edilmesi gerekir. Ancak HoLEP yönteminde rahatlıkla büyük boyutlarda olan prostat dokuları da alınır. Yani dokunun boyutu ne olursa olsun etkili bir şekilde prostat tedavisi uygulanabilir. Ayrıca anestezi maddesine karşı hassasiyeti olmayan her hasta bu operasyon için uygun diyebiliriz.

Lazerle Prostat Ameliyatı Fiyatı

HoLEP veya farklı bir lazer yöntemi kullanılarak yapılan prostat tedavilerinde fiyat konusunu etkileyen birçok önemli faktör vardır. Prostatın boyutu, hastanın özel durumu, hastanede kalış süresi gibi birçok konu belirleyici faktörler arasında yer alır. Bu yüzden HoLEP ameliyatı ile prostat tedavisi ile ilgili fiyat ve diğer bilgiler için öncesinde muayene olunması çok daha doğrudur.