Robotik Cerrahi

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Makale İçeriği

Robotik cerrahi, hastanın yatağının yakınındaki bir konsoldan mekanik kolları manipüle etmek için el ve ayak kontrollerinin kullanıldığı en ileri teknoloji ameliyat prosedürüdür. Robotik cerrahi robotu, gelişmiş görüntüleme ve navigasyon teknolojisini birleştiren bir sistemdir. Kullanım ileri derecede uzmanlık gerektiren bu sistem, hastalara ve cerrahlara büyük avantajlar sağlamaktadır. Prof. Dr. Murat Binbay, prostat, mesane, böbrek, testis kanseri tedavisinde ve jinekolojik hastalıkların tedavisinde da Vinci robotik cerrahi sistemleri kullanma konusunda oldukça deneyimlidir.

Robotik Cerrahi Nasıl Çalışır?

Ameliyathanedeki özel bir konsoldan çalışan bir cerrah, anahtar deliği boyutundaki insizyonlardan sokulan minyatür aletleri tutan ve manipüle eden birkaç hassas güdümlü robotik kolu kontrol eder. Küçük bir video kamera, cerrahlara ameliyat bölgesinin büyütülmüş 3D görüntüsünü sağlar. Bu geniş görüş, doktorların çevredeki sinirleri ve kasları görmesini ve bunlardan kaçınmasını sağlar. 540 derece dönüş kabiliyeti olan robotik kollar, cerrahi aletlerin standart minimal invaziv laparoskopiden daha fazla hassasiyet, esneklik ve hareket aralığı ile hareket ettirilmesini sağlar.

Robotik cerrahi robotu; böbrek kanseri, mesane kanseri, prostat kanseri ve testis kanseri gibi ürülojik kanserlerin tedavisinde sıkça kullanılır. Çoğu prosedür genel anestezi altında yapılır ve iki ila üç saat sürer. Hastalar çok az kan kaybı yaşarlar ve nadiren kan nakline ihtiyaç duyulur. Tedavi edilen hastalığa bağlı olarak, genellikle hastanede yatış süresi 1 gecedir.

Robotik Cerrahinin Avantajları

Son yıllarda hem Türkiye’de hem de tüm dünyada oldukça yaygınlaşan ve popüler hale gelen robotik cerrahinin avantajları oldukça fazladır. Başarı oranının oldukça yüksek olduğu robotik cerrahi ameliyatları hem hastalar için hem de cerrahlar için oldukça önemli bir cerrahi sistemdir.

Robotik cerrahinin avantajları arasında en önemli olan avantajı hastanın az ağrı ile tedavi sürecini tamamlıyor olmasıdır. Robotik cerrahi kanamasız bir ortamda ameliyatların gerçekleştirilmesine olanak tanıdığı için ameliyat sonrası süreç, hastalar için oldukça hızlı ve kolay olur. Büyük yara dikişleri olmadığından ötürü hastalar ameliyat sonrası süreci az ağrı ile atlatır.

Robotik cerrahi kullanılarak gerçekleştirilen operasyonlar cerrahlara birçok avantaj sağlar. Cerrahlar 3 boyutlu ve yüksek görüntü kalitesi sayesinde ameliyatlarını daha dikkatli ve daha kolay bir şekilde tamamlar.

Robotik destekli cerrahide bir diğer avantaj, ameliyatların az komplikasyon ile gerçekleştirilmesidir. Yüksek görüntü kalitesi ve robot kolların varlığı ameliyat esnasında oluşabilecek komplikasyonları minimuma indirir.

Estetik açıdan robotik cerrahi hastaya birçok avantaj sağlar. Ameliyatların büyük bir kesi açılarak yapılmaması ve küçük delikler sayesinde gerçekleştirilmesi hastalara çok daha iyi bir estetik görünüm imkanı sunar.

Robotik cerrahi ameliyatları robot kollar ile gerçekleştirildiği için normal ameliyatlarda karşılaşılan birçok sorun robotik cerrahi ameliyatlarında görülmez. Ameliyatı robot kollar, doktorun konsoldan verdiği komutlar ile gerçekleştirir. Bu durum doktorun elinin titremesi sorununu tamamen ortadan kaldıran önemli bir avantajdır. Bunun yanı sıra robot kolların her yöne dönüş kabiliyeti olduğu için ameliyatlar daha hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirilir.

Robotik cerrahide doktor konsolda oturup gerekli komutları bilgisayar üzerinden verdiği için uzun saatler ayakta kalmamış olur. Bu durum uzun süren ameliyatların daha kolay gerçekleşmesine olanak tanır.

Robotik cerrahi kullanılarak gerçekleştirilen ameliyatlar sonrası hastalar daha hızlı ve daha kısa sürede radyoterapi ve kemoterapi almaya başlayabilir. Robotik cerrahide büyük bir kesi söz konusu olmadığı için hastanın iyileşmesi için ek bir süreye ihtiyaç duyulmaz. Bu durum sürecin daha hızlı ilerlemesine olanak tanır.

Her vaka kendine özgü olmakla birlikte, robot yardımlı cerrahiyi takiben normal, günlük aktivitelere (ağır cisimleri kaldırmak ve yorucu egzersiz hariç) dönüş iki ila üç hafta gibi kısa bir sürede gerçekleşebilir.

Robotik Cerrahinin Riskleri Var Mıdır?

Robotik cerrahi robotu hastalar için yüksek güvenlikli bir sistemdir. Robotun kendisinden  kaynaklanan bir hayati risk bulunmamaktadır. Ancak genel anestezi altında yapılan herhangi bir büyük ameliyatta olduğu gibi, kalp krizi, felç ve ölüm dahil olmak üzere bazı riskler vardır. Hastanın genel sağlığının ameliyat öncesi değerlendirmesi, bu risklerin yönetilebilmesi için önemlidir.

Her hasta robotik veya diğer minimal invaziv cerrahi prosedürler için uygun aday değildir. Tedavi seçeneklerini tartışmak ve en iyi tedavilere karar vermek için hastanın laboratuvar testlerinin özenle incelenmesi gerekir.